فراموش کردم
رتبه کلی: 386


درباره من
فرهاد. (136511 )    

خونریزی روده در بیماری بهجت(BS)

منبع : جمع آوری شده ازانترنت
درج شده در تاریخ ۹۰/۰۲/۲۱ ساعت 12:38 بازدید کل: 2518 بازدید امروز: 2 0 می‌پسندم  
 

 

تظاهرات چشمی بیماری بهجت(BS)

تظاهرات چشمی بیماری بهجت

علائم چشمی بیماری بهجت در45 تا 67 % موارد بیماری رخ می دهد و در آن التهاب عنبیه شدید به همراه وجود چرک و التهاب در اتاق قدامی (هیپوپیون ) رخ می دهد. کاهش بینائی ناشی از التهاب عروق و خود شبکیه است و گرایش به انسداد ورید های کوچک و ارتشاح در شبکیه وجود دارد.

گرفتاری چشمی یکی از علل مهم ناتوان کردن این بیماری هست و یکی از عوارض مهمی هست برای اینکه احتمال اینکه ناگهان به فاز نابینائی کامل بروند وجود دارد. احتمال بروز مشکلات چشمی در دوران کودکی در پسر بچه های بیمار بیشتر از دختر بچه ها است

مشکلات چشمی معمولا در چند سال اول شروع بیماری رخ نمی دهد اما ممکن است زود هم رخ دهد. علل اصلی از بین رفتن بینائی , آب سیاه ,آب مروارید ,و خونریزی شبکیه است. نابینائی می تواند 5-4 سال بعد از شروع مشکلات چشمی رخ دهد.
گرفتگی سیاهرگ های کوچک شبکه عروق چ می تواند ناگهان رخ دهد و گزارشاتی از این قبیل که باعث نابینائی کامل شده است
نادر نیست


درمان معمولا شامل چندین داروی تضعیف کننده ایمنی ( مثل استروئید , سیکلوسپورین , آزاتیوپورین ) است ولی علی رغم مصرف داروها , پی آمد چشمی در 25 % موارد بد است. گرفتاری چشمی با ژن بخصوصی ( HLA-B5 ) مرتبط است
 
خونریزی روده در بیماری بهجت(BS)
 
مشکلات گوارشی در کسانی که بهجت دارند زیاد نیست با اینحال ممکنه تا 10% اونها گرفتار مسائلی از قبیل حالت تهوع , استفراغ ,احساس سنگینی سر شکم , احساس بزرگ شدن شکم , و درد شکم داشته باشند

اینکه این بیماری دقیقا باعث خونریزی روده ها می شود و یا خیر...دقیقا در کتب و مقالات ذکر نشده... اما چون این مشکل نوعی واسکولیت به حساب میاد... ایجاد خونریزی از طرف این بیماری بعید نیست و من گمان کنم در لیست علل خونریزی روده نام بهجت هم باشد...
 
بیماری بهجت(BS)- تظاهرات دستگاه مغز و اعصاب

تظاهرات دستگاه مغز و اعصاب بیماران بهجت صرفا در 10تا 30 % بیماران وجود دارد.و معمولا در ابتدای شروع بیمار وجود ندارد.تظاهرات شامل مننگوانسفالیت ,ضایعات مسیر هرمی با فلج اسپاستیک ,ضایعات اعصاب مغزی ,تغییرات شخصیتی و بیماری دمانس است

از نظر پاتولوژیک تظاهرات , شامل واسکولیت ,التهابات دور عروقی white matter و تغییرات میلین زدائی است

از نظر علائم , ممکنه تغییرات سطح هوشیاری ,تشنج , کلونوس ,تست مثبت بابنسکی , اشکلات صحبت کردن ,اشکلات بلع غذا ,
تغییرات احساسی ,کری ناگهانی , دیده شود

مشکلات اعصاب محیطی نادر است
 
 

بهجت چه نوع بیماری ای است؟

دکتر "دواچی"، در حاشیه ی برگزاری سومین جشنواره ی "فارابی"، افزود: بیشتر کارهای تحقیقاتی بیماری بهجت در کشورمان انجام شده است.

وی در خصوص این بیماری گفت: «بهجت»، بیماری خودایمنی است که زمینه ژنتیک دارد. این بیماری تمام دستگاه های بدن از جمله مفاصل، پوست و مخاط، چشم، قلب و ریه، دستگاه گوارش، مغز و اعصاب و سیستم خونی را درگیر می کند.

دواچی با بیان این که ایران یکی از شایعترین مناطق دنیا برای ابتلا به این بیماری است، تصریح کرد: بهجت جزو بیماری های شایع است. طبق مطالعات ILAR، WHO و COPCORD که در ایران انجام شده، شیوع این بیماری 80 نفر در هر 100 هزار نفر جمعیت است.

استاد ممتاز دانشگاه علوم پزشکی تهران ادامه داد: بهجت یکی از بزرگترین و شایعترین بیماری های خودایمنی در جهان محسوب می شود که بیشتر در کشورهایی که اطراف جاده ابریشم هستند، دیده می شود. هر چه از جاده ابریشم دور شویم شیوع این بیماری کمتر می شود، به طوری که در نیمکره جنوبی این بیماری بسیار استثنایی است.

دواچی با بیان این که به دلیل افزایش مهاجرت، این بیماری به نقاط دیگر جهان نیز نفوذ کرده، اظهار کرد: این بیماری بیشتر در نژاد زردپوست و نژاد ترک دیده می شود.

وی افزود: تحقیقات انجام شده در ایران نشان می دهد که بیماری به وسیله نژاد ترک از شمال چین به ایران، ترکیه، جنوب اروپا و شمال افریقا نفوذ کرده و از طریق تنگه برینگ به قاره افریقا انتقال یافته و از شمال آمریکا تا آمریکایی جنوبی و برزیل نفوذ کرده است.

وی خاطرنشان کرد: یکی از بهترین مراکزی که در کشور ما می تواند بیماری بهجت را تشخیص دهد، مرکز تحقیقات روماتولوژی در بیمارستان شریعتی است.

سید مجتبی حکیم در گفت و گو با فارس اظهار داشت: بیماری بهجت یک بیماری روماتیسمی است که در کشورهای مسیر جاده ابریشم مانند چین، ترکمنستان، ترکیه، عراق و ایران دیده می شود و عامل ژنتیک در ابتلا به آن نقش مؤثری دارد.

وی افزود: این عارضه خود را به صورت آفت دهان، ، جوش در پوست، التهاب چشم، درد مفاصل و التهاب روده نشان می دهد و مهمترین تظاهرات آن آفت های مکرر دهانی  است.

حکیم تصریح کرد: در زمان حاضر بهجت دیگر بیماری وحشتناکی نیست چرا که زود تشخیص داده می شود و درمان آن بخوبی قابل انجام و مؤثر است. تنها اشکال این عارضه نابینایی است که گهگاهی در مبتلایان چشمی دیده می شود به طوری که 20 درصد افرادی که درگیری چشمی این عارضه را پیدا می کنند نابینا می شوند.

وی با بیان اینکه در ایران بهجت جزء بیماری های روماتیسمی شایع است تصریح کرد: به نظر می رسد شیوع آن از بیماری لوپوس بیشتر است و این بیماری در مردان نسبت به زنان پیش آگهی بیشتر و شدیدتری دارد.

این فوق تخصص روماتولوژی ادامه داد: بچه ها و سالمندان بسیار کم به این عارضه مبتلا می شوند چرا که بیماری با مسن تر شدن خود به خود خوب می شود.

حکیم گفت: اگر این بیماری چشم را مبتلا کند فرد باید کورتون و داروهای ضد روماتیسمی استفاده کند. اگر فرد به آفت مبتلا شود داروهایی وجود دارد و اگر گوارش فرد را درگیر کند درمان کنترل کننده خاص خود را دارد.

حکیم یادآور شد: بیماری های روماتیسمی نیاز به مصرف طولانی کورتون دارند که در کنار این بیماری کلسیم به فرد داده می شود، همچنین پوکی استخوان بیمار بررسی می شود و در صورت وجود پوکی استخوان داروهای آن به طور همزمان برای فرد تجویز می شود.

وی با بیان اینکه ممکن است در طولانی مدت فرد به درد مفاصل دچار شود یادآور شد: درد مفاصل که با تورم مفاصل همراه است معمولاً به کمک دیکلوفناک درمان می شود و کوتاه مدت است.

وی اضافه کرد: مراکز درمان بیماری بهجت در ایران وجود دارد اما وجود این مراکز و تعداد مراجعه کنندگان به آن گویای شیوع آن نیست اما در ژاپن و کره به ازای هر 100 هزار جمعیت 14 نفر مبتلا به این بیماری مبتلا می شوند البته در ایران آماری در این زمینه نداریم.

 
 
 
 
 


لوگین شوید تا بتوانید نظر درج کنید. اگر ثبت نام نکرده اید. ثبت نام کنید تا بتوانید لوگین شوید و علاوه بر آن شما نیز بتوانید مطالب خودتان را در سایت قرار دهید.
فراموش کردم
آهنگ جدید و شنیدنی میلاد توغان بنام "هدفون" .( پیشنهاد میکنم از دست ندید) . باشگاه سانداووشو المپیک شهرستان میانه ثبت نام میکندآموزش لغات کتاب 504 واژه به روش LTR برای اولین بار در میانه....اقای دادستان واداره اوقاف:به داد دارالقران شهید داوود اختیاری وهیت دیوانگان علی اکبر برسید؟؟به نام خالق ریحان و بوی خوش آندر امام زاده اسماعیل میانه چه میگذرد؟؟؟ثبت کد رهگیری برای اجاره نامه و مبایعه نامهعکاس یک عکس معروفقابل توجه دانش آموزان، دانشجویان، فارغ التحصیلان، کارجویان و شاغلین******نوشته های روی سنگ قبر******
کاربران آنلاین
amir hossein (خال اوغلی ) مهدی قافلانتی سیمای زندگی. پسرخاله ایمان رضی چکامه آقای الف ___.___________aZ haMatOn khasTe shOdam...________ میثم رمضانی lilililiOoOoO kAnIa OoOoOlililil .ı Silent ı. یاس yas افشین م مسعودسالم زنده یاد سگ ولگرد رویای خیالی ılıll Death Boy ılıll یالان...دنیا ساناز کمالی neda jooonam Into your hugs Aynaz Hanifezadeh پیمان..... محمد ائلدار... *(majid.yakh)* Happy girl حقیقیchni آذربایجان اوغلیام (قاسمی 69) BARBI_MMMMM کیانی مجذ امیرزمانی*** سعید سلیمانی masood .72 الپاچینو **فقط خدا ** مهرداد68 الینا نجاتی ( *______* ) حسن-مهدوی fire of love تاواریش فرزاد vollibal سوداتنها خاطرات تنهایی lililil SiaMaK HaSH3Mi lililil سوشا سورین. مهسا غفاری. شب مهتابی دختر تهنا میرنجف غیبی حس یک اشک نیما 16ساله اس پاسم علی بی باک تنهای عالم 71 المیرا 72 HAMED ALIZADE نسیم یار 200 الهام*محمدی سفید برفی مهاجر یاس Ali samadi مریم الوانی مهدی فتح الهی مهرناز باطنی __محدثه___ مسافر یلدا Jamal neeknam GhoSTRideR عشق یک طرفه تای بوکسینگ کوزی گونی مهدی تراسور IXI___oOo____ - Hani .. Tksvar - _______ı___IXI فرشته دوست داشتنی ساسانی آوای ترکمانچای

مسئولیت کلیه مطالب به عهده نویسندگان و ارسال کنندگان آن است